Dentální hygiena je součástí preventivní stomatologie.
cara
Dentální hygienistka provádí profesionální odstranění zubního kamene a plaku, ošetření dásní a parodontu. Tím se zároveň odstraní i nepříjemný zápach. Je třeba si uvědomit, že dentální hygiena není pouze estetický zákrok, ale jedná se především o léčebný zákrok. Práce dentální hygienistky podstatně prodlužuje životnost vašich zubů, ale i výplní a protetických prací. Pro udržení dlouhodobě co nejlepšího stavu zubů je třeba pravidelně docházet a zubní kámen odstraňovat.

hygiena

cara

ZUBNÍ KÁMEN
Zubní kámen vzniká z neočištěného zubního plaku, do kterého se ukládají minerály ze slin. Zubní kámen je hrubý a drsný. Má dutinky, v nichž žijí hnilobné bakterie. Zároveň dáseň zraňuje zevnitř a ta začne krvácet. Toto stadium nebolí, pouze jej doprovází krvácení. Pokud tento problém neřešíme, zánětlivý proces pokračuje dál a zánět kolem zubu začne rozežírat závěsné vazy zubu do hloubky. Zároveň rozežírá i kost. Díky trvalé přítomnosti bakteriální infekce začne kost klesat, zub se začne viklat a mnohdy to končí jeho vytržením. Zubní kámen nemusí být vidět zrakem, je však vidět na rentgenových snímcích. Je třeba si uvědomit, že bakterie, které se dostávají skrze dáseň do krevního oběhu, olivňují zdraví celého těla.

Zubní  kámen vzniká nesprávnou ústní hygienou a špatným čištěním zubů, ať už nevhodnou technikou čištění či používáním nevhodných pomůcek. Proto je nedílnou součástí dentální hygieny je i výběr kartáčků. Chceme-li si pečlivě vyčistit zuby, je třeba mít kvalitní mechanické i chemické pomůcky, kterých je v dnešní době naštěstí velké množství. Je velmi důležité vybrat si správné zubní kartáčky a naučit se je především správně používat. K dennímu mechanickému čištění používáme různé typy a tvrdosti kartáčků, klasické, jednosvazkové a mezizubní. S výběrem vám pomůže dentální hygienistka, která určí jaké pomůcky jsou pro vás nejvhodnější.
Techniky čištění by měly být vždy šetrné k zubům i dásním. Dentální hygienistka s vámi nacvičí různé čisticí techniky s uvedenými pomůckami.